לחץ לקבלת תקציר

  

  

 

מה התפרסם :

http://bkiovnhroh1.com/page940.asp

http://bkiovnhroh1.com/PAGE940.aspבכיוון ברוח.
הינו אתר הנותן במה.
לספרות מקוונת, דברי הגות ,תרבות וחברה .
לקריאת הכתבה המלאה על הספר לחצו על הקישור למלעלה.
* יורם יפרח-סופר, משורר, בוטניקאי וחוקר עצמאי.
גן הנבואה הינו ספר מחקר מרתק על התנ"ך, שיצא לאור זה עתה.
==============================================

ראיון ברדיו סול של מחבר בעקבות גן הנבואה:יפרח יורםחיפוש :

ביקורת של חגי הופר על הספר באתר "נוריתהה"

3/3/2014

ביקורת של חגי הופר על הספר בעקבות גן הנבואה .

בסרט "גברים בשחור 3", כמדומני, יש דמות של נביאה המצליחה לחזות אירועים עתידיים ורואה את כל אפשרויות הפעולה המתפצלות מרגע זמן נתון. אירוע עתידי יכול להתבטל אם בהווה תינקט פעולה שונה מהמתוכנן. יפרח יורם בספרו "בעקבות גן הנבואה" מגדיר בצורה דומה מהי נבואה לדעתו:

 

"מטרתי בספר זה היא להוכיח כי לנבואה אחראי גן מיוחד, המאפשר לאדם הנושא אותו להיות נוכח בעת ובעונה אחת בכמה מקומות במרחב ובזמן, יכולת המאפשרת לו לקרוא את האפשרויות והסבירות של התגשמות אירועים. וכמו כן, להראות שהגן הזה עובר בירושה בהליך הכפוף לחוקיות מדויקת להפליא". (עמ' 12).

 

לעומת זאת, הרישא של הציטוט, היות הנבואה גן, מלשון גנום (ואני מודה שבתחילה חשבתי ששם הספר הוא מלשון גן-ירק, בדומה לספר גן האמונה), הוא חידוש מקורי שלו. אם עד עתה היה ידוע לנו הויכוח ההיסטורי בין ריה"ל, שטען שהנבואה היא שפע היורד על הנביא מלמעלה, מול הרמב"ם, שטען שהנביא צריך להכשיר את עצמו לנבואה ולהיות שלם מבחינת חכמה ומידות, כאן מוצעת לנו אפשרות נוספת, שיש גן מיוחד לנבואה.

 

אמנם, דבר דומה נרמז אף בדברי חז"ל, שאמרו שנביא שהתפרש שם אביו הוא נביא בן נביא, אולם אני בספק עד כמה אפשר לסמוך על קביעת חז"ל זו. ומלבד זאת, יש נביאים רבים שלא התפרש שם אביהם והם היחידים בשושלת שזכו לנבואה. ועדיין אפשר לטעון שהאבות "פספסו" את נבואתם מטעמים שונים.

 

השאלה מה אפשר להוכיח. המחבר קיבל את ידיעותיו בצורת תקשור עם סבו, שהוא אולי הוכחה משכנעת לגביו, אך עדיין לא משכנעת אחרים. לעומת זאת, בתחום המחקרי ה"אובייקטיבי" נופלות למחבר מדי פעם כמה טעויות. כגון שיוך הפסוק מקהלת (ד, יב) "והחוט המשולש לא במהרה ינתק" לפרקי אבות (עמ' 25). כך גם הוא מכנה את מרדכי ואסתר נביאים, אף שאין רמז לכך בכתובים עצמם. חז"ל זה כבר סיפור אחר.

 

גם בהמשך, ישנן כמה קביעות שאפשר להתווכח עליהן. למשל, בעמ' 116 נקבעת מסקנת-ביניים, שאחד התנאים למעבר גן הנבואה הוא שעל מקבלה להיות בכור. והרי ישנם כמה נביאים שאינם בכורים: יעקב, משה, דוד (אצל הרמב"ם דוד אמנם רק בעל רוח הקודש ולא נביא).

 

אך כנראה שאני מחפש בספר מה שהוא לא מתיימר להביא. שכן אין זה ספר מחקרי במובן ה"רציונלי" של המילה, אלא יש לשייכו לסוגת המיסטיקה, וככזה ניתן למצוא בו רעיונות מקוריים ומופלאים רבים, שבוודאי יעניינו את אוהבי התחום. אני איני בקיא בתחום זה. יש דיון באבות, בדמותו של עוג, בצאצאיו של גרשום בן משה ועוד ועוד. אוהבי הז'אנר יוכלו בוודאי ליהנות מאוד.

 

ועוד מילה. לאחרונה אני שומע מכמה מקומות התעניינות בנבואה וברעיון חידושה בימינו. אם סיבת היפסקות הנבואה היא הגלות, כפי שטוען הרמב"ם, חזרת ישראל לארצו יכולה ליצור את התעוררותה מחדש. קראתי על כך בספר, "הינבא בן אדם", ושמעתי הרצאה בנושא מאת ד"ר שלי גולדברג ובעוד כמה מקומות. ספר זה, בדרכו הייחודית, יכול להשתלב במגמה זו.

 

ניתן לקרא את הביקורת ישירות באתר ,הכתובת לאתר:
http://nuritha.co.il/he/node/26340

אנא הגיבו  בפורום !! הורדת קבצים:לפי נושא:

 DOWLOAD FILES:

      פיתוח תוכנות 
        לחץ לכניסה 
על מנת להגיע לדף בו יוצגו מספר תוכנות שפותחו על ידי יפרח יורם .חלק מהתוכנות פועלות ,ואחרות 
נמצאות בשלבי פיתוח אחרונים  וניתנות להמכר כמות שהן עם ערכת פיתוח ומאסטר


    שורשים  ליפרח 
        כניסה לשורש    
לחיצה על "שורשים"תביא אתכם לדף בו יונח קובץ ניתן להורדה ,שהוא תוכנה לכל דבר. ומשמש כתוכנת עץ שורשים של משפחת יפרח, וכל מחותניה . בעזרת סיסמא תואמת ניתן להוריד את הקובץ למחשבכם, כולל קבצי  שירה תואמים . ולהפעילו בעזרת תוכנת POWER POINT של מיקרוסופטיפרח יורם

               נייד0545413138                     דוא"ל: felixo45@gmail.com

כול הזכויות שמורות ©
טואול בניית אתרי אינטרנט